مصطفی نیکومنش

سخنگو / مصطفی نیکومنش : گاهی وقت ها دلم می گیرد و دنبال قایقی میگردم که قرار بود سهراب بسازد و به شهر پشت دریا برود! نمیدانم سهراب هم از مردم خسته شده بود که دنبال شهری بود که پنجره هاش رو به دریا باز می شد یا آب شهرشان را گل کرده بودند!

کاشان، شهر سهراب سپهری، شهر کمال الملک، شهر استاد رضا عباسی، شهر شعر و آب و آیینه که تمدنی به استناد سیلک، هفت هزار ساله دارد، یکشنبه این هفته میزبان سیمین بانوی سینمای ایران بود، بانویی که خاطرات نسل های مختلفی را ساخته است، از آرایشگاه زیبا و گل پامچال و مهرمادری گرفته تا کلاه قرمزی و روسری آبی و این اواخر یحیی سکوت نکرد.

فاطمه معتمد آریا روز یکشنبه هفته جاری  به دعوت یک نهاد فرهنگی برای حضور در اکران و جلسه نقد فیلم " یحیی سکوت نکرد" ساخته کاوه ابراهیم پور، پای به کاشان نهاد، اتفاقات زشت و دور از شان مردم کاشان باعث شد تا این خبر ساده و این رویداد هنری، بازتابی جهانی داشته باشد تا آنجا که بسیاری از خبرگزاری های فارسی زبان خارج از کشور این اتفاق ناگوار فرهنگی هنری را منتشر و بازگو کنند، 

هنگامی که سرکار خانم معتمد آریا به همراه آقای ابراهیم پور قصد ورود به سینمای کاشان را داشتند با عده ای روبرو می شوند که در مقابل سینمای کاشان تجمع کرده و اقدام به سردادن شعار علیه ایشان و به کاربرده الفاظ شدید الحن می کنند لذا با کمک نیروی انتظامی از درب پشتی سینما وارد می شوند، هرچند این جمعیت بیخرد برای برهم زدن نظم برنامه اقدام می کنند اما با تدبیر نیروهای امنیتی، موفق به اینکار نشدند، حتی خانم معتمد آریا می خواهد بعد از جلسه نقد فیلم و خروج مردم هنردوست و هنرمند از سالن، این افراد مخالف در سالن حضور یابند تا دیدگاهشان مطرح و با آنها به گفت و گو بنشیند که این امر نیز میسر نمی شود.

حال نکته قابل تامل اینجاست که چرا هنوز بعد از سال ها، اقدامات فرهنگی هنری در کاشان با پیچیدگی خاص و با حواشی فراوان رخ میدهد؟ هنوز یادمان نرفته همین چند سال قبل بود که احسان خواجه امیری کنسرتی در کاشان برگزار کرد که آن هم کم حواشی نداشت.

به راستی این افراد مردم شهر هستند یا نیروهای خاص یک نفر که سینه چاک تابع دستورات اند؟ به عنوان یک کاشان شناس که سال ها در حوزه کاشان شناسی و فرهنگ مردم کاشان قلم زده ام باید اعلام کنم که مردم دیار کاشان، خون گرم، مهمان نواز و صمیمی اند و مهربانی خصلت کاشانی هاست، حال اگر عده ای تابع صحبت شحصی دست به این اتفاقات زشت و به دور از اخلاق زده اند، یقینا یا کاشانی نیستند و یا متاسفانه از روی عدم آگاهی و تقلید کورکورانه از فردی خاص نشات گرفته اند.
اسمشان خودسر است یا چیز دیگر نمی دانم، اما تا کی باید چوب اشتباهات این خودسرها را بخوریم و تاوان بدنامی شهر در مهمان نوازی را بدهیم؟ اصلا آیا واقعا این افراد خودسر بودند؟ هنوز لکه حمله به سفارت عربستان از پیشانی ایران پاک نشده است که این بار حمله و فحاشی به یکی از بانوان سینمای ایران تیتر خبرگزاری های فارسی زبان جهان شد، در اقدام بی شرمانه عربستان که اصلا شکی نیست، اما برای همگان کاملا روشن شد که حمله به سفارت عربستان و به آتش کشیدن آن توسط نیروهای موسوم به خودسر، از اشتباهاتی بود که باعث افزایش تنش بین دوطرف و از آن گذشته کمرنگ شدن اعدام روحانی مبارز شیخ نمر شد.

حال این اشتباه این بار در شهر کاشان رخ داد! اشتباهی که در آن فحاشی ها و بی رحمانه ترین استقبال از یک هنرمند صورت گرفت و بازتابش به اشتباه دشمنی کاشان با هنر شد!

این اتفاقات ناگوار ابتدا ذهن ها را به سمت جریانی به اصطلاح خودسر سوق می دهد اما هنگامی که امام جمعه شهر کاشان وارد این کار می شود شبهه هایی را در ذهن ها ایجاد می کند، طرح این حرف از سوی آیت الله نمازی امام جمعه شهر کاشان که گفتند " این شهر طاقت برگزاری مجالس لهو و لعب را ندارد" کاملا صحیح است، کاشان با پیشینه مذهبی خود به هیچ وجه تحمل مجالس لهو و لعب را ندارد، اما آیا جلسه نقد فیلم با حضور کارگردان و بازیگر آن فیلم که با توجه به شئونات اسلامی برگزار شده بود را می توان مجلس لهو و لهب نامید؟
زمانی این قضیه به اوج خود می رسد که آیت الله نمازی در صحبت های خود، حرف از اعلام عزای عمومی می کنند!. 

چند لحظه این رخداد یکشنبه را مرور کنیم: با دعوت ارگانی، آقای ابراهیم پور کارگردان و خانم معتمد آریا بازیگر فیلم "یحیی سکوت نکرد" برای اکران فیلم و جلسه نقد به کاشان می آیند، با تجمع عده ای مشغول به فحاشی  در مقابل سینما مواجه می شوند و …

واقعا برگزاری جلسه نقد فیلم اینقدر زشت و ناپسند است که نیاز به اعلام عزاری عمومی دارد؟ این نوع نگاه و این برخورد و واکنش برخلاف اصل موافقت اسلام با هنر نیست؟ این اقدام نسنجیده و این حرف زدن از عزای عمومی برای برگزاری جلسه نقد فیلم باعث شد تا فقط جلوه نامطلوبی از کاشان به مردم ایران نمایش داده شود و در رسانه های فارسی زبان جهان مورد تمسخر قرار گیریم.

البته با توجه به اتفاقات اخیر اعم از رد یا عدم احراز صلاحیت فردی از بستگان نزدیک امام جمعه کاشان، ممکن است این اقدام ایشان نشات گرفته از فشاریست که بر رویشان قرار گرفته و شاید هم اتفاقات اخیر در شورای اصولگران شهر کاشان و… که البته این ها احتمالی بیش نیست که ممکن است برای گمراه کرده رسانه ها این خبر سازی صورت گرفته باشد تا جریانی را بزرگ کنند که از دیگر مسائل رد شوند.

باید امیدوار باشیم اگر رخ دادی در جای جای کشور صورت گرفت شاهد تجمعات غیرقانونی و برخورد های غیر فرهنگی نباشیم و بالاتر از آن شاهد حمایت از این اقدامات و تجمعات غیرقانونی از افراد نباشیم.

جای بسی خوشحالیست که در پیام های حمایتی بازیگران و هنرمندان عزیز کشوران از جمله پرویز پرستویی، جمشید مشایخی، مهناز افشار، محسن امیریوسفی ، بازیگر با اخلاق کاشانی آقای احمد مهران فر نامه ای به خانم معتمد آریا منتشر کردند ، در این نامه آوردند " اميدوارم كاشان فقط شما رابه ياد كاشان بياندازد ياد كاشان،ياد قمصر،ياد نياسر وياد برزُك، اميدوارم نام شهرم شما رابه يادشهري بياندازد كه مردمان بالا دستش آب را گل نمي كنند"

در شهری که هنوز نامی از شاعر آب و آیینه، سهراب سپهری بر میادین و خیابان ها نیست می توان دید نگاه مسئولانش به مقوله هنر چقدر از اهمیت برخوردار است.

در پایان اشاره ای به یک بیت از شعر خیام دارم:
گفتا شیخا هر آن چه گویی هستم
آیا تو چنان که می نمایی هستی

 1. بهزاد می‌گه:

  سلام وخسته نباشید جناب نیکو منش وتشکر از دفاع خوبتان از ساحت هنر

 2. قاصد می‌گه:

  با سلام،

  خانم معتمد آریا برای شرکت در برنامه ی نقد فیلمی که گفتید، مجوز نداشت…

  • یک آشنا می‌گه:

   یعنی یک شهروند برای ورود به یک شهر مجوز باید بگیره از امام جمعه؟
   ضمنا برنامه مجوز داشت دیگه افراد که ورودشون مجوز نمی خواست 
   نکته دیگه اینکه اگه فرض محال شما درسته چرا فرمانداری سکوت کرد؟
   کی می خوایید بیدار بشید که امام جمعه کاشان دچار اشتباه شد؟

 3. سیدعلی حاجی می‌گه:

  سلام برادر

     با طرح مسایل احتمالی و حدسی جایگاه نماینده محترم مقام معظم رهبری و امام جمعه کاشان رو خدشه دار کردید، که مایه تأسفه.

    امیدوارم در پیشگاه خدا و مردم از این بیانات خود عذرخواهی کنید.

     موفق باشید.

  • یک آشنا می‌گه:

   مسائل حدسی؟!!
   از آقای نیکومنش واقعا بابت این مطالبشون تشکر می کنم 
   شما بهتره امام جمعه رو معصوم ندونید امام جمعه هم اشتباه می کنه
    

 4. مسعودی می‌گه:

  آقای نیکومنش کاملا حق با شماست
  امام جمعه موقت کاشان ، حاج آقای احتشام در نماز جمعه همین هفته که گذشت گفتند:" زیاد مسئله را بزرگ نکنید گاهی پدر خانواده به خاطر اینکه افکارش سنتی و قدیمی است دچار اشتباه می شود ولی ما نباید این اشتباه را بزرگ کنیم"
  ممنونم از نویسنده بزرگ و جوان جناب نیکومنش که همیشه روشنگری می کنند و غیر از حق چیزی نمی گویند.

 5. حسنی می‌گه:

  نیکومنش عزیز
  سلام
  یادداشت زیای شما رو خوندم ، واقعا خوشحالم که در کشورمان جوانان آگاه و روشنی مثل شما وجود دارد که دستمایه سیاه نمایی و افکار سیاه بعضی افراد که به نام اسلام هرچیزی را بر زبان جاری می کنند نمی شوید
  و متاسفم از افرادی که هنوز در جهالت خود ماننده اند و جوری برخورد می کنند که انگار نماینده رهبری از عصمت برخوردار است
  نماینده امام علی هم در آن زمان دچار اشتباه می شدند و …
  نیکومنش به راهت ادامه بده 
  به امید یادداشت های زیبای بعدی ات

 6. هاشمی کاشانی می‌گه:

  این امام جمعه ما شورای اصولگرایی به پا کرده که خود این شورا باعث تفرقه بین اصولگرایان شده و علی رقم نظر مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (مدظله العالی) ، داره از یه کاندیدای خاص حمایت می کنه
   

 7. سیدعلی حاجی می‌گه:

  با سلام و ادب

  خدمت دوستان

    مطلب بنده هیچ منافاتی با نقد شخصیت های مذهبی و غیرمذهبی بزرگمون نداره،بنده هیچ وقت نگفتم که نماینده ولی فقیهمون معصومه،بلکه اگر دقت بکنید به خوبی روشنه که میان نقد منصفانه و عالمانه با استناد به حدسیات مانند مطرح کردن استعفای حجت الاسلام حسن نمازی و …. و بالاخره اعلام عزای عمومی و اشتباه خواندن آن فاصله از زمین تا آسمان است! مگر حدس چیزی غیر از اینه؟! 

    اتهام سیاه نمایی هم به مطلب بنده دور از انصاف به نظر میرسه.

    درخصوص شورای اصولگرایان نیز بنده در جزییات منتقدم، که البته خیلی جدی به آیت الله نمازی ارتباط نداره، همانطوری که خودشون تأکید کردند. ایشون اقدام به تشکیل اولیه ی اون کردند،نه بیشتر.

   

    ضمنا بنده از اهتمام یک یک دوستان و نویسنده محترم درباره مسائل جاری در اطرافمون به نوبه ی خودم خوشحال و ممنونم.

 8. سید حسین می‌گه:

  خدایا خودت مردم مارا بیدار کن