برزک 1

نگین کوهستان واقعا لقب برازنده ایست که فقط می توان به "برزک" داد، در لابه لای کوه های سر به فلک کشیده و گلستان های عطرآگین گل محمدی ، شهری زیبا با قدمت کهن و پیشینه ای بزرگ و اصالتی اصیل همچون نگینی می درخشد.

به گزارش خبرنگار "سخنگو" ، شهر "برزک" از توابع شهرستان کاشان واقع در استان اصفهان است که در ۴۰ کیلومتری از شهر کاشان و ۵۵ کیلومتری از دلیجان و ۶۰ کیلومتری از میمه  قرار دارد، راههای ارتباطی مهم برزک از سویی اتوبان تهران – اصفهان و از سوی دیگر به آزاد راه قم – کاشان می رسد ولی هنوز با وجود رفت و آمد بسیار و تردد مسافرین و شهروندان آن منطقه از جاده کاشان – برزک ، این جاده بسیار نامناسب و ناایمن است و مسئولین نیز با وجود بروز مشکلات عدیده و اتفاقات ناگوار هنوز به فکر اصلاح و ترمیم این جاده نیافتاده اند.

 برزک برخلاف منطقه کویری کاشان ، شهری کوهستانی، سرسبز با گلستان های بزرگ و وسیع گل محمدی است که مشام هر فردی را نوازش می دهد.

برزک با سابقه کهن تاریخی به جرات می توان گفت یکی از شهرهای اولیه ایران و سکونتگاه کهن مردم این دیار بوده است، قلعه های سلجوقی، بنای مسجد جامع که به سال ۷۰۵ هجری می رسد که در نوع خود بی نظیر بوده و قدمت آن و نوع معماری آن نشان دهنده اصالت تاریخی – باستانی این شهر است. متایفانه بنای مسجد جامع برزک ، آن بنای تاریخی عظیم و کهن از روی ناآگاهی تخریب شده و فقط قطعاتی از آن توسط میراث دوستان نگهداری و باقی مانده است که در حال حاضر در موزه برزک نگهداری و در معرض بازدید قرار دارد، همین قطعات باقی مانده نشان دهنده عظمت معماری و بنای تاریخی مسجد جامع است که سال ۷۰۵ هجری ( در حدود ۸۰۰ سال پیش ) ساخته شده است.

وجود عناصری همچون درخت های تاریخی چنار، قلعه های تاریخی از جمله قلعه تاریخی ترشک از مجموعه قلعه های سلجوقیان، خانه های تاریخی، آب انبار، آسیاب آبی نیز از مصداق بارز قدمت این دیار است، اقلیم مناسب ، خاک غنی و چشمه های فراوان این منطقه را به نهاد اصلی گل محمدی در کشور قرار داده است که بیش از ۷۰ درصد گل محمدی کشور را این منطقه تامین می کند.

دسترسی برزک به بزرگراههای کشور و جاده های اصلی و قرار گیری آن در مسیر توریستی تهران – کاشان – اصفهان ، وجود طبیعت زیبا و بکر ، برخورداری از ابنیه  و بافت تاریخی و همچنین پتانسیل اکوتوریسم ، چشمه ها ی فراوان ، گلستان های وسیع گل محمدی ، همه و همه باعث شده است این منطقه از اهمیت خاصی در بین گردشگران مناطق بکر و زیبای کهن ایران زمین داشته باشد.
با توجه به این موضوع که برزک ، بزرگترین تامین کننده گل محمدی در کشور است طبیعتا بهترین و اصیل ترین مجموعه های گلابگیری نیز در این شهر نهاده شده است، گارگاه های گلابگیری و عرق گیری گیاهی که همگی دارای اصالت کهن با تولیدات ویژه هستند از جمله این کارگاه ها ، " کارگاه مهران گلاب " است که بزرگترین و باکیفیت ترین محصولات منطقه را تولید و عرضه می کند، این مجموعه با کادری مجرب و با تولیداتی اصیل و کاملا طبیعی در فضایی زیبا و کارگاهی کاملا بهداشتی با چیدمانی فوق العاده ، از بهترین محصولات برزک و اطراف اقدام به گلابگیری و تهیه عرق های گیاهی می نماید.

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو


این کارگاه که اکثر مشتریان آن در کشورهای حاشیه خلیج فارس و بعضا کشورهای اروپایی قرار دارند با بسته بندی مناسب و کیفیت خاص کاملا طبیعی توانسته محبویت خاصی در بازارهای خارجی کسب کند و از این طریق نام برزک را در سطح جهان مطرح سازد و از سویی دیگر در شکوفایی اقتصاد برزک قدم بردارد.

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو


"مهران گلاب " در برزک انتهای بلوار انقلاب قرار دارد که در محل کارگاهی خود پذیرای بازدید کنندگاه در فضایی زیبا برای استراحت است.

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

احمد مهرانفر بازیگر محبوب کشور در کارگاه گلابگیری مهران گلاب


از دیگر مکان هایی که دیدن آن چشم هر بینده ای را به خود معطوف می کند ، موزه برزک است که با همت شورای اسلامی شهر برزک ، شهرداری شهر برزک و سرکار خانم زهرا جهانی برزکی، گردآوری و به معرض نمایش درآمده است.

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو


این موزه سراسر زیبا و اعجاب انگیز که خود از جاذبه های شهر " برزک " است که اصالت و قدمت این کهن شهر ایران زمین را به معرض نمایش گذاشته است، موزه شهر برزک با دارا بودن اشیایی فاخر ، قیمتی و زیبا از جمله " در مسجد جامع تاریخی " از زیباترین موزه های منطقه به شمار می رود. همچنین فضای چیدمانی موزه و نمای خاص موزه در اطراف کوهستان و چشم انداز ویژه شهر از ویژگی های خاص این موزه است که همه ساله گردشگران را به شهر برزک جذب می کند.

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو


برای سفر به شهر زیبای برزک و بازدید از آثار تاریخی طبیعی آن می توانید از راههای کاشان ، میمه و دلیجان استفاده نمایید، همچنین برای تورهاو سفرهای گروهی می توانید با شماره ۰۹۱۳۶۴۱۵۷۷۰ تماس حاصل فرمایید.

 

پایگاه خبری تحلیلی سخنگو

یادداشت مهندس مصطفی نیکومنش، نویسنده و تاریخ نگار جوان کشور و دبیرکل سازمان مردم نهاد اندیشه نو ، بر دفتر یادداشت های موزه برزک