به گزارش سخنگو به نقل از مرقومه بزرگمهر، رکس تیلرسون رئیس ۶۴ ساله شرکت نفتی اکسون موبیل به عنوان وزیر خارجه آمریکا از سوی ترامپ انتخاب شده است . او  نه سابقه دولتی دارد نه سابقه دیپلماتیک ، اما با بسیاری از سران کشورها دیدار و قرار داد های نفتی بسیاری با کشورهای مختلف دنیا منعقد کرده است.

 

تاجر نفتی، وزیر خارجه جدید امریکا

 

تیلرسون به عنوان یک مذاکره کننده ماهر و موفق شناخته می‌شود. شرکت نفتی اکسون موبیل یکی از موفق‌ترین شرکتهای آمریکایی در دهه‌های اخیر بوده و باید این موفقیت را به حساب آقای تیلرسون هم نوشت. او مطمئناً می‌داند چگونه مذاکره کند و قراردادهای پر سود ببندد. به قول دونالد ترامپ او بازیگری در  سطح جهانی است.  

 تیلرسون رابطه نزدیکی با ولادیمیر پوتین دارد. در سال ۲۰۱۱ اکسون موبیل با شرکت نفتی روس‌نفت روسیه  قرارداد بست. حتی در مراسم امضای این قرارداد در سوچی، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه حضور داشت. پوتین از امضای این قرارداد که افق‌های تازه‌ای را برای همکاری باز می کند بسیار اظهار رضایت کرد و شرکت اکسون موبیل را یکی از پیشروان جهانی این صنعت خواند و گفت دولت روسیه کاملا از اکسون موبیل حمایت خواهد کرد.

 

تاجر نفتی، وزیر خارجه جدید امریکا

 

دیدگاه تیلرسون در مورد رابطه امریکا با ایران

تیلرسون در مورد رابطه با ایران  گفته  است :  " شرکتهای آمریکایی هنوز قادر نیستند در ایران کسب و کار کنند، بسیاری از رقبای اروپایی ما فعالانه در ایران کار می کنند. من نمی دانم که آیا این الزاما به ضرر ما هست یا نه. تاریخ ایران، از نظر سرمایه گذاری خارجی در گذشته، شرایط آنها همیشه چالش برانگیز بوده است، بسیار دشوار. به همین دلیل ما هیچوقت سرمایه گذاری بزرگی در ایران نداشتیم. باید منتظر بمانیم و ببینیم آیا راهی برای شرکت‌های آمریکایی باز می شود یا نه. ما مطمئنا آن را بررسی خواهیم کرد چون ایران کشوری با منابع عظیم نفتی است . "

به همین دلیل هم شرکت نفتی اکسون موبیل در سال ۱۳۹۳ از طریق یک شرکت حقوقی در ایران برند تجاری خود (انرژی اینجا زندگی می کند) را به ثبت رسانده است. این شرکت پیش از انقلاب و از سال ۱۳۴۱۱ با نام تجاری ESSO فعالیت خود را آغاز کرد که اکنون به شرکت نفت بهران تبدیل شده و بنیاد مستضعفان، بانک سینا و شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت سهامداران عمده آن هستند.

وزیر خارجه جدید امریکا با تحریم ایران مخالف است، اهل معامله است و می‌خواهد هر حوزه نفتی و البته گازی بلااستفاده را به بهره برداری برساند. او همواره از گسترش فعالیت‌های نفتی با ایران دفاع کرده است.

تیلرسون با دولت کردستان عراق نیز قرارداد نفتی دارد و در آنجا فعالیت می کند. قراردادی که امضای آن با اعتراض دولت مرکزی عراق روبرو شد.

شرکت نفتی تیلرسون  با وجود این همه هشدار در زمینه آب شدن یخ های قطبی، به دنبال عملیات نفتی در قطب و سیبری است. تیلرسون طرفدار جدی ادامه اکتشاف در هر میان نفتی کشف نشده و استخراج نفت و مصرف سوخت‌های فسیلی در دنیا است.