زهرا غفاری

بشر از ابتدای پیدایش خود با روحیات و عواطفی همراه بوده که برای حذف یا به کمال رسیدن روحیات و ساختار درونی خود نیازمند علم تخصصی آن بوده است، از این رو علمی که به مطالعهٔ رفتار و فرایندهای ذهنِ موجود زنده ـ بخصوص انسان ـ بر اساس روش علمی اقدام نمود به علم روانشناسی معروف شد.

آغاز روان‌شناسی به شکل علمی و آکادمیک، به اواخر قرن هفدهم و اوایل قرن هجدهم بازمی گردد؛ می‌توان گفت اکتشافات و تحقیقات قابل توجه در روان‌شناسی، تنها از حدود ۱۵۰ سال پیش شروع شده است؛ در جهان صنعتی امروز، تقریباً هیچ فعالیت و حرفه‌ای یافت نمی‌شود که به درک و اندیشهٔ انسانی وابسته نباشد؛ در نتیجه روان‌شناسی با زندگی انسان مدرن پیوندی نا گسستنی ایجاد کرده‌است. بعلاوه رشد علم، تکنولوژی و سطح رفاه عمومی، موجب شده تا آدمی وقت بیشتری برای تفکر و اندیشه پیدا کند؛ بنابراین مسائل، مشکلات و حتی بیماری‌های نوظهوری در میان افکار و ذهنیات بشر پدید می‌آید که نیاز به یافتن راه حل، درمان و پیشگیری را دو چندان می‌کند؛ راه حلی که امروزه روان‌شناسی طلایه‌دار آن است. حال یکی از شاخه های این علم گسترده، قانون جذب است، یک قانون انتزاعی که به طور خلاصه بیان می‌کند ، هر آنچه در ذهن انسان تصور شود اعم از خوب یا بد، زشت یا زیبا در دنیای واقعی نمود خواهد یافت. سرعت و شدت به واقعیت پیوستن این تصویر ذهنی به شدت تمرکز روی آن موضوع و وضوح تصویر آن در ذهن بستگی دارد. در واقع خواسته‌هایی که تصور می‌شوند باید به گونه‌ای باشند که بتوان آنها را در ذهن حس و باور نمود. قانون جذب می‌گوید هر چه فکر کنی همان می‌شود.

 لازم دانستم نکته ای در خصوص خرافات فروش مهره مار گوشزد کنم ، باور های غلطی که درجامعه رخ می دهند ناشی از عدم اطلاع ما با واقعیت ها و کم سوادی خود ماست ، فروش چیزی به نام مهره مار فقط و فقط کار شیادانی ست که از جهل و خرافاتی بودن عده سوءاستفاده می کنند ، باید بدانیم،شانس، جذابیت و… به درون خود شخص و باور فرد از خود بر میگردد.

در کتاب راز ، اثر روندا بایرن، به همه ی این نکات کاملا اشاره شده که در اینجا فرصتی برای به نمایش گذاشتن آن نیست و  کاترین پاندر نیز در کتاب از دولت عشق به قدرت این موضوع پرداخته است.

بسیاری از اشخاص بزرگ از قبیل استیو جابز، برایان تریسی و… در سخنرانی ها و برخورد های خود از نکاتی استفاده می کنند که تحقیقات نشان داده است که از مهمترین عوامل موفقیت این افراد بکارگیری این اصول می باشد.

 • اکنون به یکسری از اصول و روش های قانون جذب می پردازیم:

در ۳-۷ ثانیه ی ابتدایی اولین برخورد با یک شخص جدید شما بیشترین تاثیر را بر روی وی می گذارید و مغز او طی ۱۵ ثانیه تصمیم میگیرد که از ارتباط با شما لذت ببرد یا خیر، تصور کنید که برای پرسیدن یک سوال کوچک وارد بانک شده اید، از بین کارمند خوشرو و کارمند عبوس کدامیک را انتخاب می کنید؟ قطعا کارمند خوشرو، زیرا ذهن شما طی ۱۵ ثانیه این تصمیم را بطور ناخودآگاه گرفته است؛ پس برای ایجاد روابط موفق سعی کنید در اولین برخورد خوشرو باشید، با صدای بلند و رسا سلام کنید، پر انرژی باشید و ارتباط چشمی برقرار کنید.

در سخنرانی های خود سعی کنید همیشه دستها بالاتر از خط کمربندتان باشد، شانه ها رو به عقب و بدن کشیده و بدون جمع کردن خود باشد، قدم ها محکم و پر انرژی برداشته شود، هر از چند گاهی کف دست ها بویژه کف دست راست بطرف مخاطبان گرفته شود( بنا به روایات در واقعه ی غدیر خم نیز پیامبر رحمت (ص) کف دست خود و حضرت علی (ع) را رو به مردم گرفته بوده اند که طی تجربه ثابت شده است که باعث ایجاد حس اعتماد در مخاطبان نسبت به شما میشود.)

در هنگام سخنرانی سر خود را بچرخانید، نگاه شما باید پخش شود.

به سن مخاطبان خود نیز توجه نمایید، افراد مسن بدنبال ارامش هستند پس سخنرانی خود را به آرامی ایراد نمایید و بالعکس، جوانان خواستار سرعت و انرژی هستند پس سخنانتان را اینگونه هماهنگ سازید.

طرز نگاه کردن شما به مخاطبان با توجه به جنس باید متفاوت باشد:

برای خانم ها نگاه کردن از رو به رو و برای اقایان نگاه کردن با زاویه ی ۴۵-۶۵ درجه مناسب است.

نوع نگاه کردن در موارد مختلف نیز متفاوت است:

بعنوان مثال برای جذب عشق از طرف مقابل باید یک مثلث فرضی از چشم راست به چپ که راس ان نقطه ای روی بینی است در نظر گرفته و چرخش چشم خود را اینگونه تنظیم کنید.

برای ایجاد جذابیت و حس اعتماد در مخاطبان هنگام صحبت کردن کافی است با چرخش چشم خود مثلثی از راست به چپ که راس ان نقطه ای در پیشانی است ایجاد کنید.

در هنگام صحبت کردن نیز با یک ریتم صحبت نکنید بلکه به سخنانتان سرعت دهید، هیجان و انرژی، آرامش و… را در جای جای آن با توجه به مطلب ایجاد کنید.

 

 1. آشنا می‌گه:

  .خانم غفاری بسیار استفاده کردم، مطلب بسیار آموزنده ای بود

  تبریک به این قلم شیوا و زیبا

  .امیدوارم مطالب بعدی شما در این زمینه هم همینقدر خواندنی و مفید باشه

 2. مهدی می‌گه:

  بی صبرانه در انتظار مطالب بعدی شما در این زمینه هستیم خانم غفاری