بالاخره طرح دو فوریتی الزام شهرداری به رعایت موارد قانونی در شروع پروژه های جدید روز شنبه با کسب اکثریت آراء به تصویب رسید. موافقان و مخالفان به بیان دیدگاه های خود در این زمینه پرداختند و شهردار محترم نیز در صحن علنی شورای شهر حاضر شد و در جایگاه مخالف سخنانی ایراد کرد.

✍✍ مهندس سید محمد ناظم رضوی این طرح دو فوریتی را مغایر با قانون و نوعی بدعت در شرح وظایف شورای شهر دانست. چه زیباست شهردار محترم چندین بار دستور العمل و وظایف و اختیارات شهردار و شهرداری و شورای شهر را مرور کنند.

✍✍ این که شورای شهر به وظیفه قانونی و طبیعی خود عمل کند بدعت است یا این که شهرداری یک شهر مدیریت فرودگاهی را برعهده بگیرد؟؟؟ تاریخ چنین چیزی را به خود ندیده است و مدیریت شهری باید ترتیبی اتخاذ کند تا این اقدام در کتاب ثبت رکوردهای جهان ( گینس ) ثبت شود و ثبت شهر کاشان در کتاب گینس میتواند کمک شایانی به خلاقیت ، الکترونیکی شدن ، دیپلماسی شهری و تقویت برند آن کند.

✍✍ آقای شهردار همانطور که میدانید مدیریت شهری کار آمد و موفق مدیریتی است که شفافیت ، قانونمداری ، پاسخگویی ، شهروند مداری و داشتن نگاه برنامه محور را در دستور کار قرار می دهد. بنابراین شفاف پاسخگوی این سوال باشید که کسری بودجه و بدهی شهرداری به چه میزانی است و آیا برخی تصمیمات جانبی و غیر ضروری هزینه بر مانند تیم داری را میتوان  برنامه محور دانست؟؟؟

✍✍ بر اساس آن چه در صحن علنی شورای اسلامی شهر گفتید شهرداری معوقات و مطالبات ده ها میلیاردی از دستگاه های بدهکار دارد. چه کسی مسئول این سهل انگاریست که پول مردم و بیت المال را نمیتواند بازپس بگیرد؟؟ شهردار مسئول انعقاد قراردادها است یا شورای شهر؟؟؟ پاسخ روشن است. آقای شهردار هر زمانی جلو ضرر را بگیرید منفعت است. بدون تردید اگر شورای شهر وظیفه نظارتی خود را بر قراردادهای معوق شهرداری با دیگر دستگاه ها تشدید و قاطع تر  برخورد میکرد مدیریت شهری امروز با معضلی به نام معوقات و مطالبات کلان میلیاردی از دیگر دستگاه ها مواجه نبود.

✍✍ آقای شهردار بر اساس آنچه که گفتید طبق قانون هرگونه کاهش ، افزایش ، اصلاحیه و متمم بودجه سالیانه شهرداری بر عهده شهرداری است و برای بررسی و تصویب به شورای شهر ارائه می شود. جنابعالی قانون و وظایف شهرداری و شورای شهر را مطالعه کرده اید و نیک میدانید که: شهردار در مقابل شورای شهر مسئول است و باید پاسخگو باشد. این شورای شهر است که نبض کارهای شهر را در دست دارد و به دخل و خرج و امور شهر نظارت کامل دارد. شورای شهر این اختیار و قدرت را دارد که در صورت تشخیص شهردار را به بی قانونی متهم و حتی آن را عزل کند ولی این که شهردار ، شورای شهر را به بی قانونی متهم کند نوعی بدعت است.  بنابراین شما در جایگاهی نیستید که شورای شهر را به بی قانونی متهم کنید. البته ممکن است که شورای شهر یک منطقه نیز بی قانونی کند و این موضوع از طریق نهادهای نظارتی بالا دستی که در قانون آمده است قابل بررسی و پیگیری است.

✍✍ آقای شهردار نگاه از بالا به پایین به شورای شهر که منتخب مردم است زیبنده شما نیست. در اصل هفتم قانون اساسی از شوراها به عنوان ارگان تصمیم گیر کشور یاد شده است. حتما میدانید که شورای شهر ناظر و بالادست شهردار و شهرداری هستند پس سلسله مراتب باید رعایت شود.

✍✍ آقای شهردار معضلات عدیده امروز کاشان زاییده و نتیجه نگاه سیاسی محض به شهر و شهروندان است. بدون شک اگر شایسته سالاری ، تخصص ، برنامه محوری ، قانونمندی و تشخیص ضرورت ها همراه با تعهد در مدیریت شهری به طور همزمان نهادینه شود بسیاری از مشکلات حل خواهد شد. 

بیایید کار را به کاردان بسپاریم.

سید محمد مسعودی علوی