از جمله برنامه های اولین روز هفته بزرگداشت ولادت حضرت عبدالعظيم حسنی(ع) ، اهتزاز پرچم این حرم نورانی بر فراز برج ميلاد بود .

به گزارش سخنگو به نقل از روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السلام ، شنبه، ۱۱ دیماه، مراسم جمع خوانی خدّام در برج ميلاد برگزار شد و طی این مراسم پرچم گنبد حضرت عبدالعظيم (ع) در کنار پرچم گنبد حرم های مطهّر حضرت امام حسین ، حضرت عباس بن علی ، حضرت امام رضا و حضرت امیرالمومنین علیهم السّلام برافراشته شد. این مراسم پس از نماز مغرب و عشا و با حضور مسئولان و خادمین آستان حضرت عبدالعظیم (ع) و اصحاب رسانه و جمعی دیگر از ميهمانان برگزارشد. 

با توجه به اینکه حضرت عبدالعظيم الحسنی عليه السلام از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی عليه السلام می باشند، بر روی این پرچم فراز «السلام عليک یا اباالقاسم ابن السّبط المنتجب المجتبی» نگاشته شده است.

ضمنا، همزمان با سالروز بزرگداشت ولادت با سعادت این محدّث والامقام ، آيين تعويض پرچم گنبد آن حضرت بهمراه جمع خوانی خدام آستان نيز در روز دوشنبه ۱۳ دي ماه از ساعت ۱۶ در صحن اصلی آستان مقدّس با حضور عموم زائران و علاقمندان برگزار می شود.

حضرت شاه عبدالعظیم  علیه السلام که کنیه اش ابوالقاسم و ابوالفتح نیز بوده ، در روز پنج شنبه چهارم ماه ربیع الآخر سنه ۱۷۳ هجری قمری ، مطابق ۲۵ تیر ماه ۱۵۸ یزدگردی ، در زمان هارون الرشید در مدینه در خانه جدّش حضرت امام حسن مجتبی علیه السّلام متولّد شده … و پس از مدّت ۷۹ سال و شش ماه و یازده روز قمری عمر ، در روز آدینه پانزدهم شوّال المکرّم سنه ۲۵۲ هجری قمری ، مطابق سیزده مهر ماه قدیم سنه ۲۳۵ یزدگردی ، در زمان المعتزّ بالله عبّاسی به سرای آخرت رحلت نمود

تبار حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با چهار واسطه ، به سبط اکبر پیامبر خدا صلّی الله علیه و آله و سلّم و خاندان وحی می رسد . احمد بن علی نجاشی – که یکی از ارکان علم رجال است -، درباره نسب آن بزرگوار می نویسد :هنگامی که جنازه او را برای غسل برهنه می کردند ، در جیب لباس وی نوشته ای یافت شد که در آن ، نسبش ، این گونه ذکر شده بود : من ابوالقاسم ، عبدالعظیم بن عبدالله بن علی بن حسن بن زید بن علی بن حسن بن علی بن ابی طالب هستم . براساس این نسخه از رجال النجاشی ، در نسب ایشان ، میان وی و امام حسن علیه السّلام ، پنج نفر واسطه وجود دارد ؛ لیکن در نسخه های معتبر این کتاب ، میان «زید» – یعنی جدّ سوّم ایشان – و امام حسن علیه السّلام ، شخص دیگری واسطه نیست .